Lomo (Lomography) Nedir?


Beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla sosyal medyada paylaşın:

Bugün ” analog fotoğraf” demek istiyorum, biraz… Fotoğrafa olan ilgimden bahsetmiştim önceden. Her zaman eskiye olan bağlılığımdan ve tutkumdan da… Bundan dolayıdır ki, analog fotoğrafın tadının hepsinden başka olduğunu belirtebilirim, sanıyorum.

Yazmaya başlamadan önce biraz okumak istedim ve gezinirken ”lomography” takıldı gözüme. Nedir, ne değildirinden biraz bahsetmeye karar verdim, sonrasında. Lomography bir grup Viyana’lı öğrenci tarafından özel merceği ve ilginç etkilerle şekillendirdiği farklı fotoğraf dokusu üreten bir makina olarak keşfedilmiş. Daha sonraları 1994 yılında New York ve Moskova’da açılan ilk Lomo sergilerinin ardından kendine has bir doku üreterek çalışan bu makinanın kullanıcıları Lomografi akımını tanımlamışlar. ”Vizörden bakmadan, belli bir konum ve çerçeveye bağlı olmadan çekilen, netlik, doğru kadraj” gibi teknik sınırlamaların reddedildiği bu anlayışla çekilen fotoğrafların yayımlandığı özel sergiler açılmış.

lomography makina  LOMO

“Ne kadar özgürsen, o kadar iyisin” demek oluyor bu! Düşünmeden, neyi çektiğini bilmeden, o an ne varsa karşında sadece ”o” ölümsüzleşiyor karelerinde… Ve sonrasında ne çıkacağını bilmediğin o ”anların” heyecanıyla bütünleşiyor iliklerin. Gittiğin her yerde çekiyorsun. en önemli kural bu. Aslında kuralsızlık hakim bu eylemde. Evet evet, tam anlamıyla kuralsızlık! Özgürsün! Utanmaca,sıkılmaca yok… Attığın her adımda yanında olmalı, senin bir parçan gibi sanki. Saat önemli olmadan, istediğin her an, parmağın hep deklanşörde. Düşünmeden, eğlenerek ve hızlı olarak anları yakalayarak hayatın tadını çıkara çıkara işaret parmağın heyecandan titreye titreye çektiğin zaman anlayacaksın, analog fotoğrafa olan tutkunun nedenini…

lomo1  LOMO

lomo2  LOMO

Aslında işin özü, fotoğraf çekmekten keyif almak ve sonucu beklemenin heyecanını yaşamak. Elindeki makine her ne olursa olsun, makaran bittiğinde hemen bir fotoğrafçıya, ya da karanlık odana koşuyorsan, sonuçları alıncaya kadar merakla birlikte tatlı bir heyecan yaşıyorsan, “Neden Analog?” sorusunun yanıtını kendine rahatça verebilirsin.

lomo4  LOMO

lomo5  LOMO

Dün bir arkadaşıma ”Nedir yorumun?” diye sorduğumda, bana renkli flaş olayını çok sevdiğini söyledi. Aşağıda da gördüğünüz gibi makinanın önüne koyduğun renkli asetatlarla bunun mümkün ve çok eğlenceli olduğunu söyledi. Hiç denemedim daha önce, eminim ki çok ”hoş” anlara şahit olabileceğim:)

renkli flaş için  LOMO

Bunlar da renkli flaşla çekilmiş fotoğraflar:)

renkli flaş sonucunda  LOMO

Bunları böyle yazıyorum yazıyorum da, hiç ilgisi olmayan biri için bu bilgiler ne mi ifade ediyor? Kim bilir, belki az da olsa merak etmesini sağlamışımdır… An’ı yaşamak bu hayatın en ”an”lamlı eylemi. Ve analog hayatı, an’ı yaşamanın en heyecanlı dilimi.

An’larınızın heyecanı her an daha da artsın,

Hoşçakalın…Yorumlar: 0
Yorum yaz
HIZLI MENÜ

?ndirim

Web Analytics