Hobi Plastiği TEMEL BİLGİLER


Beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla sosyal medyada paylaşın:

FRIENDLY PLASTIC ® HAKKINDA 

 
Hepimiz yakından baktığımızda metalik renklerin büyüsüne kapılırız. Sonra bu renklerle tasarım yapmanın hayalini kurarız, ama yeni bir şeye de girişmek için tereddüt ederiz. İşte hobi plastiği de bu eğlenceli hobilerden birisi !
Friendly Plastic® (hobi plastiği) sağlığa zararsız, doğada çözülebilen, ısıtıldığında yumuşayan, kesilebilen, özgürce şekil verilebilen bir malzemedir. Friendly Plastic® dakikalar içinde soğur ve bildiğimiz sağlam plastik halini alır.
Takı ve aksesuar tasarımlarınız, dekor objeleriniz, model çalışmalarınız ve proje prototipleriniz için sınır tanımadan kullanabilirsiniz.
 
Friendly Plastic® yeniden ısıtılarak defalarca kullanılabilir.
 
BAŞLANGIÇ
 
Her hobide olduğu gibi hobi plastiğinde de bir çıraklık dönemi olacaktır. Ancak ısıtma teknik ve yöntemine alışınca hiçbir malzemede olmadığı kadar sınırsız bir dünyaya gireceksiniz. Ustalık da böylece başlayacak.
 
NEREDEN ALINIR, NASIL MUHAFAZA EDİLİR

 

 

 
Her malzeme gibi Friendly Plastic® de uygun muhafaza edilmezse özelliğini bir süre sonra kaybedebilir. Her ne kadar raf ömrü oldukça uzun da olsa bir takım inceliklere dikkat edelim.
 
Alırken - Ürünü alırken, eskimemiş, esnek bir ürün aldığınızdan emin olun. Elinizle esnetmeyi deneyin, ve düzeldiğine emin olun.Eğer kırılırsa o ürün taze değildir… Ürününüzü online alacaksanız güvenilir bir mağazadan alın 
 
Muhafaza – Ürünü kullanmadığınız zamanlarda kapalı bir poşette veya kutuda muhafaza edin.

Canlandırma – Eğer elinizde çok eski, sertleşmiş plastik varsa, onu yeniden canlandırabilirsiniz. Çubukları yapışmayan bir kaba koyun ve 100 derecedeki fırında yumuşayana kadar ısıtın. Tepsiyi fırından çıkarın ve kendi kendine soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yerlerinden alıp esneklik kazanıp kazanmadığına bakın. Çoğunlukla işe yarar !

BONCUK YAPIMI

 

Her hobide olduğu bu hobide de boncuk yapmak biraz tecrübe ister..

Boncuk makinaları– Polimer kil (Fimo) için kullanılan boncuk makinaları hobi plastiği için de kullanılabilir. 

 
Elleriniz – Her zaman tercih ettiğimiz alet ellerinizdir. Hep mükemmel olmaz ama işe doğallık katar, çocukluğunuza döndürür.
 
• Plastik ile çalışmadan önce ellerinizi ıslatın ki plastik yapışmasın
• Ellerinizde takma tırnak veya oje varsa, ellerinize bir miktar yağ da sürmeniz tavsiye edilir. 

 

KARIŞTIRMA ve DESEN

İğne – Her boyda iğne ve çivi, renklerinizi uzatmak, karıştırmak, düzenlemek için idealdir. 

 

 

 

 

 

 

Karıştırma Tarağı - Bu tarağın üzerinde eşit aralıklarla takılmış iğneler vardır. Tek iğneden farkı, simetrik olarak bir çok desen yaratabilmesidir. Ürünü satın alabileceğiniz gibi, iki parça hobi plastiğinin arasına iğnelerinizi yerleştirip, ısındıktan sonra bastırarak da bu aleti yapabilirsiniz
• Bir de kürdan kullanmayı deneyin

 Even pronged hair picks make a unique marbling tool to try.

 

NASIL KESİLİR

Makas - dayanıklı bir makas ile hobi plastiğini istediğiniz şekilde kesebilirsiniz.
 
Kesme matı, cetvel ve bıçak - Üzerinde çalışabileceğiniz bir kesme matı, kalın plastik cetvel ve keskin bir çakı/bıçak işinizi görecektir.
 
Kesim aletleri – Hobi matkapları ve testereleri de size yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

Kesici kalıplar –  Yumuşamış plastikten parçalar çıkarmak için kesici kek-kurabiye kalıpları kullanabilirsiniz. Hobi mağazanızda birçok çeşitte bulabilirsiniz

 

• Kalıplarınızı 1-2 damla yağ damlatılmış soğuk su içinde tutup kullanın
• Plastik kalıp kullanmanızı tavsiye etmiyoruz, çünkü plastik plastiğe yapışabilir

 

 

 

YAPIŞTIRICILAR

Yapıştırıcıya karar vermeden önce tasarımınızı ne için kullanacağınıza karar verin. Çünkü seçeceğiniz yapıştırıcı da buna göre olur.

 

Tahta tutkalı - Eğer plastiğinizi tahta veya kağıt ile kullanacaksanız idealdir
Çift tarafı yapışkan dant – Bu da birçok tasarımda en ideal yapıştırıcıdır.
Sıcak silikon – takı ve bir çok projenizde çok işe yarar. Ayrıca E6000 denilen cam-reçine yapıştırıcı da kullanılabilir. .
Epoksi - İki bileşenli epoksi, yine takı tasarımlarınız içinde iyi bir seçimdir.Hızlı kurur, metallere zarar vermez
Takı zamkları  - mücevher yapımında kullanılan bu tür zamkları da kullanabilirsiniz.

ISITMA YÖNTEMLERİ

 

Her ısıtma yöntemi plastiği değişik şekilde etkiler. Biraz da deneme yanılma ile gözlemlemenizi ve öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.
Elektrikli aletler markalara göre değişiklik gösterebilir, onun için sıcaklığı referans alıyoruz..

 

Izgara– Teflon bir yüzeye pişirme kağıdı ile konulmuş hobi plastiği en iyi ısıtma yöntemidir. Çünkü plastik ısınırken çalışmaya devam edebilirsiniz. İşiniz bitince de pişirme kağıdını kaldırıp kenara koyabilirsiniz. Ayrıca burada plastik alttan üste ısındığından, üstteki metalik tabaka dokunulmadan kalmış olur. Izgaranızı 100 dereceye ayarlayın.
 
• Izgaranızın üzerine pişirme kağıdı koyduktan sonra plastiğinizi kağıdın üzerine koyun.
• Ufak bir parça ile tecrübe edin. Baloncuklar çıkmaya başlarsa ızgaranız çok sıcaktır.
• Sıcaklık, çalıştığınız ortama göre ayarlanmalıdır. Tava vb. kullanıyorsanız sıcaklığı arttırmanız gerebilir.
• Bulunduğunuz irtifa yüksekse, hava kabarcıkları çıkmaması için ızgarayı 80-90 dereceye ayarlayın.

 

Isı tabancası (veya saç kuruma makinası)- Bu yöntem ufak projelerde idealdir
Plastiğiniz yapışmayan bir yüzeyde olmalıdır. Hava üflerken plastiğinizi hareket edebileceğini hesaba katın. Saç kurutma makinasının yeterince güçlü, 60 derece sıcaklık üretebiliyor olması gerekir.

Sıcak su - Hobi plastiğinizi 60 derece sıcak su içinde ısıtabilir, veya ben mari usulü ile yumuşatabilirsiniz. Suyun sıcaklığı iyi kontrol edebildiğinize emin olun.

Fırın - Fırınınızı 120-130 dereceye ısıtın, plastiğinizi yapışmayan bir yüzeyde fırına verin. plastiğiniz ile çalışma zaman aralığınız kısıtlı olacağından, fırın yerine yukarıdaki ızgara kullanımı daha iyi sonuç verir.

 

 

DİKKAT, YAPIŞIR :)

 

Yumuşamış plastik her yere yapışabilir. Dolayısıyle ellerinize ve aletlerinize bitkisel yağ, bebe yağı, vaselin gibi kaydırıcı kimyasallar sürmenizi tavsiye ederiz

 

 

 

 

 

 

DELİK DELME

Friendly Plastic® ile boncuk yaptığınızda, plastik henüz soğumamışken iğne aleti ile delink açabilir, piercing halkası takabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Matkap – Eğer plastiğiniz soğuduktan sonra delik açacaksanız veya Envirotex uyguladıysanız, delik delmek için bir hobi matkabı edinmeniz tavsiye edilir, çünkü boncuğa zarar verebilirsiniz. 
Delme sırasında boncuğunuzun iyi bir şekilde sabitlenmiş olması gerekir. Eğer seri üretim tarzı bir iş için çok fazla delik delecekseniz, torna tezgahı modeli bir hobi matkabı satın alın. 
Matkabın ısı üreteceğini, ısının da plastiği eriteceğini de hesaba katın ve matkabı mümkünse yavaş hızlarda çalıştırın, 

 

ZIMPARA

Sünger zımparalar pürüzlü zeminleri, kenarları, köşeleri zımparalamak için idealdir. Plastiğe yanlışlıkla parmak iziniz çıkarsa, yine zımpara yardıma koşacaktır.

 

 

 

.

 

KORUYUCULAR

 

Akrilik Cila – Su bazlı akrilik cilalar,  birmiş ürününüzü korumak ve parlatmak için idealdir. Fırça veya sprey ile uygulayabilir; mat, parlak veya saten seçeneklerini seçebilirsiniz.
Reçine – İki kimyasalın karıştırılması ile oluşturulan reçine ile yaptığınız objeyi kaplayabilir ve korumaya alabilirsiniz. Reçine, objenize cam görüntüsü de katacaktır.
 
 
 
 

Desen ve kalıplar

 

Yumuşamış Friendly Plastic®  model kalıpları ve desen kalıpları ile çalışmaya uygundur. 
Lastik damgalar – En popüler ve kullanılması en kolay yöntemdir. Kendiniz lastik defter silgisinden de damga yapabilir, veya hazır damgalardan satın alabilirsiniz. 
Damganızı plastiğe bastırmadan önce su, mürekkep, yağ, vaselin vb. gibi bir madde ile nemlendirin ki yapışmasın. 
Eğer ızgara ile ısıtıyorsanız, damgalamadan önce plastiğinizi ızgaradan alın
Plastik soğuyana kadar damga içinde basılı kalmalıdır
 
Desen Kalıpları – Polimer kil (Fimo) için kullanılan desen kalıplarını, plastiğiniz için de kullanabilirsiniz. Yine plastiğiniz sıcak iken uygulayacağınız bu kalıplar ile birçok çeşit motifi plastiğinize aktarabilirsiniz. 
Bu desen kalıpları erişte makinaları ile de kullanılabilir, ancak Hobi Plastiği için bunu tavsiye etmiyoruz. 
Yine hatırlatalım, kalıbınızı nemlendirmeyi unutmayın.
 

 

Model Kalıpları – Fimo hamurları ve modellere çalışmaları için kullanılan model kalıplarını, hobi plastiğiniz için kullanabilirsiniz. Plastiğinizi ısıttıktan sonra kalıbın içine bastırarak sonuç elde edersiniz. 
Kalıbın derinliğine göre ısıtma yöntemi seçmekte fayda var, ancak genellikle sıcak su yöntemi en uygun olanıdır. Çok sıkı ve derin kalıplarda yine nemlendirici kullanılmalıdır.
 
 
 
 
 
 

AMACO marka kalıplar – AMACO tarafından üretilen silikon kalıplar, hobi plastiğiniz için geliştirilmiştir ve idealdir. Kalıpları aynı zamanda çikolata, buz vb. yapımında da kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 Yorumlar: 0
Yorum yaz
HIZLI MENÜ

Sugru

Web Analytics