Gipsy Girl Mozaik


Beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla sosyal medyada paylaşın:

Resim 1:
Önceden hazırlanmış arkası mdf veya tahta ile kapatılmış çerçevenizin içine oturacak şekilde baskılı paftanızın kenarlarını kesiniz.

Resim 2:
Eğer modeliniz iki pafta üzerine basılmışsa bu iki paftayı işaretli noktalar üste gelecek şekilde zamk ile veya bant ile birleştiriniz.

Resim 3:
Geniş bir vernik fırçası ile Craft Seal'ı çerçeveli mdf üzerine sürünüz.

Resim 4:
Paftayı çerçeveli mdf üzerine yapıştırınız. Hava kabarcığı kalmamalı. Kalırsa, kesik atıp tam yapışma sağlayınız.

Resim 5:
Paket içerisindeki ikinci paftayı renk ayrım sınırlarından makas ile kesiniz. Baskılı sınırlar makasla tamamen temizlenmelidir.

Resim 6:
Bir renk karışımı için Fimo porsiyonlarının hazırlanması

Resim 7:
Her bir parça teker teker merdaneden geçirilir ve üst üste yerleştirilir. Eğer erişte makineniz yoksa, alternatif karışım işlemi için şekil 10,11'e bakınız. İpucu: Mermer
dokulu taşlarda en koyu rengi veya mermer damar rengini en son karıştırarak mermer dokusu elde edebilirsiniz.

Resim 8:
Üst üste yerleştirilmiş tabakalar her seferinde katlanmak suretiyle istenilen renk karışımı elde edilene kadar tekrar tekrar makineden geçirilir.

 

Resim 9:
Erişte makinesinin kalınlık ayarını 3mm'ye ayarlayıp renk karışımı yapılmış kili içersinden geçiriniz ve fayans üzerine hamur açar gibi yerleştiriniz.

Resim 10:
Her bir rengi elinizle yuvarlayarak uzun çubuklar elde ediniz. Her rengi birleştirip tekrar yuvarlayarak tek bir çubuk elde ediniz.

Resim 11a,b:
a. Bu çubuğu ikiye katlayıp, burunuz. Avuç içinde top haline getiriniz ve tekrar avuç
içinizle hamur açar gibi uzatınız. Tekrar burunuz ve renk karışımı tamamen elde edilene kadar bu işlemi tekrarlayınız.
b. Daha sonra merdane ile ezerek kili hamur açar gibi 3mm kalınlığında açınız.

Resim 12:
Önceden kestiğiniz numaralı pafta parçası fayans üzerindeki hamurdan büyükse, pafta parçasını hamurdan taşmayacak şekilde daha küçük parçaya kesmeniz gerekecektir. Unutmayın ki, kesim işlemini derz boşluklarını yok edecek şekilde yapmalısınız.

Resim 13:
Pafta parçasını kilin üzerine yerleştiriniz ve hamur kalınlığını deforme etmeden elinizle nazikçe bastırarak hamura yapışmasını sağlayınız.

Resim 14:
Renkli bir tükenmez kalem ile derz aralarının üzerinden hafifçe bastırarak hamura iz çıkmasını sağlayınız. Renkli tükenmez kalem sizin derz çizgilerinin üzerinden
tamamen geçip geçmediğinizi kontrol etmenize olanak sağlayacaktır.

Resim 15:
Yerleştirilen paftanın kenarlarından taşan hamurları maket bıçağı yardımı ile kesiniz.

 

Resim 16:
Pafta parçasını dikkatlice kilden kaldırarak sıyırınız.

Resim 17:
Ucu sivri ve yuvarlak bir ebeşuarla, izi belli olan derz boşluklarını 1.5mm derinliğe ulaşana kadar bir kalem ile çizermiş gibi derinleştiriniz. Derzlerin kesişme noktalarında   oluşan fazlalıkları temizleyiniz ve taş kenarlarını hafifçe bastırarak yuvarlatınız. Derz boşluklarının genişliği yaklaşık olarak çizili paftanın üzerindeki derz çizgi kalınlığında olmalıdır. Pişirme işlemine geçmeden önce olası deformasyona karşı önlem olarak şekil15'de gösterildiği gibi 15. adımı tekrar ediniz.

Resim 18:
Parçanızı fayans ile beraber fırına yerleştiriniz ve 130 C'de 20 dk. pişiriniz. Dikkat: parçayı hiçbir surette fayanstan ayırmayınız, deformasyona sebep olabilirsiniz. İpucu: Bir çok parçayı aynı anda fırınlamak için fayansınıza hamur yerleştirme işlemini
önceden planlayınız.

Resim 19:
Pişirme işlemi bittikten sonra, parçanızı Craft Seal ile ana paftaya yapıştırınız. Yerleştirme ve yapıştırma işlemlerini fayans döşeme ustalarının yaptığı gibi, derz boşluklarının paftaya uyup uymadığını kontrol ederek soldan sağa doğru adım adım yapmalısınız.
Derzin taştığı bölümleri maket bıçağı ile ayırabilirsiniz veya zımparalayabilirsiniz.

Resim 20:
Yapıştırma işleminin bitmiş hali.

Resim 21:
Kalın bir tabak halinde vernik uygulayınız. (Parlak bir görünüm için Fimo Gloss Varnish tavsiye ederiz)Bu vernikleme işlemi derz dökme işlemi esnasında derz dolgusunun kile yapışmasını önleyecektir, vernik kullanılmazsa renkler solacaktır.

Resim 22:
Geleneksel döküm alçılarına göre %50 hafifletilmiş emsalsiz bir seramik tozu olan Ceromofix Light'ı derz dolgusu olarak kullanınız. Ceromofix Light'ı su ile 2.5a 1 ölçü olarak krema kıvamına gelene kadar karıştırınız. Eğer orijinal mozaik derzi renkliyse, karışıma su bazlı akrilik boya katarak derzi renklendirebilirsiniz.

 

Resim 23:
Derzi mozaik üzerine döküp ellerinizle tamamen yayınız ve kuru bir bulaşık süngeriyle fazlalıkları alınız. Üç boyutlu etkiyi yitirmemek için derzin aşırı dolduğu yerleri henüz derz ıslakken sünger ile temizleyiniz. Dolgu 10 dakika içinde donacaktır.

Resim 24:
Islak bir bezle boya gibi bir yüzey oluşturmuş fazla derzi yüzeyden tamamen temizleyiniz.

Resim 25:
Mozaik eserinin bazı bölümleri eskitme işlemi gerektiriyorsa, bezir yağı ile inceltilmiş yağlıboya gerekmektedir. Yağlıboyayı fırça ile gerekli bölümlere sürünüz.

Resim 26:
Sürer sürmez kurumasını beklemeden nemli bir bezle, fazlalığı çok bastırmadan siliniz.
Derz araları eskitilecek ancak yüzey temiz kalacaktır Eğer eskitme işlemi mozaik taşlarına uygulanacaksa, yağlıboyanın kurumasını bekleyin. Rengi açmak istediğiniz bölgeleri terebentin ile ıslatılmış bir bez parçasıyla temizleyin.

Resim 27:
Çerçevenizi dilediğiniz renkte akrilik veya yağlıboya ile boyayın.

Resim 28:
Fimozaik projesinin tamamlanmış hali.

 

 Yorumlar: 0
Yorum yaz
Bu blog ile ilgili ürünler:
Fimosaic - Gipsy Girl (Çingene Kızı) Mozaik Seti - 135x80 cm.
Fimosaic - Gipsy Girl (Çingene Kızı) Mozaik Seti - 135x80 cm.
Fimosaic - Gipsy Girl (Çingene Kızı) Mozaik Seti - 52x99 cm.
Fimosaic - Gipsy Girl (Çingene Kızı) Mozaik Seti - 52x99 cm.
Fimo 4'lü Modelleme Seti
Fimo 4'lü Modelleme Seti
Fimosaic - Kelebek Mozaik Seti 40 x 30 cm
Fimosaic - Kelebek Mozaik Seti 40 x 30 cm
Fimosaic - Papağan Mozaik Seti 40 x 30 cm
Fimosaic - Papağan Mozaik Seti 40 x 30 cm
Fimosaic - Balık Mozaik Seti - 32x69 cm.
Fimosaic - Balık Mozaik Seti - 32x69 cm.
HIZLI MENÜ

?ndirim

Web Analytics