Arduino Başlangıç - LED yakma

Yazan: Ömer Koman


Beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla sosyal medyada paylaşın:

Bu yazı http://www.arduinoturkiye.com/ sitesinden izinle alınmıştır.

 

 

Sayısal elektroniğin temelinin sadece “1″ bir ve “0″ sıfırdan ibaret olması sokaktaki insan açısından bir şey ifade etmese de günümüzde hayatımız “1″ ve “0″ dan oluşmuş bir dünya ile sarılmış durumda.

Aslında pratik açıdan baktığımızda bir şey ya vardır ya yoktur, ya açıktır yada kapalıdır veya çalışıyordur yada çalışmıyordur. Matematik açısından “1″ ve “0″ dan oluşmuş bu “ikili tabanda sayma düzeni” ile aklınıza gelebilecek her şeyi ifade etmek mümkündür.

İnsanoğlu aya ilk adımını bastığında nasıl çağ atlamışsa siz de Arduino kullanmaya başladığınızda şimdi yazacağım komutu kullanarak kendi dünyanızın uydusu aya ayak basmış olacaksınız.

İşte komut; digitalWrite(13, HIGH);

Artık başınız göğe erdi bin türlü zahmete girerek aldığınız Arduinonun üstünde olan topu topu 1 adet (ışık yayan diyotu -ama siz öyle demeyin) LED i yakmayı başardınız

digitalWrite komutunda 2 adet parametre olduğunu görüyorsunuz; birinci parametre Arduinonun 13 numaralı bacağına işlem yapacağınızı ifade ederken sonraki parametre bu bacağın “1″ mi “0″ mı olacağını söylüyor “1″ için HIGH “0″ için LOW kullanıyoruz.

Arduinoda yazılan programa sketch deniyor, Arduino programınının menülerini kurcaladığınızda example/basics/blink sketch ini açtığınızda aşağıdaki sketch i göreceksiniz. Programda gerekli Türkçe açıklamaları da koydum.

Aşağıdaki blink programında
” /* ” ile başlayan satırlar dikkate alınmaz açıklama ve not satırlarıdır ” */ “ işaretine kadar hiç bir komut çalıştırılmaz birden fazla satırı kapsayabilir.
“//” işareti de programcının notları, açıklamalarıdır işaretten satır sonuna kadar yazılanlar çalıştırılmaz dikkate alınmaz.
void kelimesi program içindeki program parçacıklarını belirtmek için kullanılır yapısı “void kucukkodunAdı() { buraya komutlar gelir }”
Büyük parantezler “{…}” bir arada çalışacak kodları gruplamak için kullanılır.
“;” noktalı virgül işaretini her komuttan sonra kullanıyoruz.

/*
  Blink
  LED i devamlı 1 saniye yakar 1 saniye söndürürür.
  Turns on an LED on for one second, then off for one second, repeatedly.
 
  This example code is in the public domain.
 */
void setup() {
  // initialize the digital pin as an output.
  // Pin 13 has an LED connected on most Arduino boards:
  pinMode(13, OUTPUT); //13 numaralı bacağı çıkış olarak tanımladık
}

void loop() {
  digitalWrite(13, HIGH);   // 13 nolu bacağa bağlı LED i aç >> BAŞINIZ GÖĞE ERDİ Mİ 

:) delay(1000); // bir saniye bekle, 1 saniye=1000 milisaniye digitalWrite(13, LOW); // LED i kapat delay(1000); // 1 saniye bekle }

Yukarıdaki Loop() bölümü içindeki kodlar sonsuz döngüde devamlı çalıştırılır.
loop() dan önce görülen setup() bölümü program başlamadan önce yapılan ayarlamalar ve bildirimlerdir.
pinMode(13, OUTPUT); bildirimi 13 numaralı bacağın çıkış olarak kullanılacağını bildiriyor.

Bazı komutların büyük harf küçük harf karışık yazılmasının nedeni kodu okurken görsel olarak daha anlaşılır olması içindir bilgisayarın ilk icad edildiği yıllarda bir macar programcı bu yazım şeklini icad ettiğinden MacarKodlaması olarak da anılmaktadır.

İlk programla beraber başımız göğe erdi içimizdeki ayı feth ettik, şairin dediği gibi;

Olmak yada olmamak ! İşte bütün mesele bu.

 Yorumlar: 0
Yorum yaz
HIZLI MENÜ

Side Bilim

Web Analytics